Adopcja

lusia Ogólne zasady adopcji:

(Lusia, pierwsze chwile w domu)

Adopcja psa lub kota wiąże się z opieką nad nim przez 10-15 lat lub krócej w przypadku zwierząt starszych. Pisząc te słowa, chcemy by każdy dobrze przemyślał swoją decyzję, bo najbardziej bolesne są przypadki powrotu zwierzęcia do schroniska.Po psa lub kota przyjeżdża się osobiście. Wyboru można dokonać spontanicznie na miejscu lub przygotować się wcześniej korzystając z materiałów dostępnych na stronach poświęconych adopcji zwierząt.

O swojego faworyta można dopytać wolontariuszy, którzy chętnie odpowiedzą na każde pytanie a także przyjadą do schroniska aby pomóc w samej procedurze adopcji.
Przy opisach psów staramy się umieszczać adresy mailowe i/lub telefony wolontariusza, który najlepiej zna danego psa.

Po podjęciu decyzji warto wziąć ze sobą obrożę i smycz. Trzeba też zabrać dowód osobisty, który jest niezbędny przy podpisywaniu umowy adopcyjnej. Konieczne jest też uiszczenie opłaty adopcyjnej, która przeznaczona jest na utrzymanie zwierząt oraz bieżące potrzeby schroniska.

Wydawane psy są przebadane, odrobaczone i zaszczepione. Suki są sterylizowane, a jeżeli nie, to na zabieg trzeba poczekać krótki czas – zazwyczaj kilka dni.

Już po adopcji

Nawet jeśli zbadałaś/zbadałeś wszystkie możliwe źródła wiedzy na temat Twojego wybrańca, życie może Cię zaskoczyć. Warto przygotować się na przejściowe problemy, bo pobyt w schronisku, a potem kolejne zmiany miejsca zamieszkania są dużym stresem dla zwierzęcia. Może to jednak być również zaskoczenie na plus. Czasami okazuje się, że wybrany piesek lub kotek momentalnie dostosowuje się do nowych wymagań i zwyczajów opiekunów.

 

WetDlaczego warto adoptować starszego psa :

(WET [*], w schronisku od 2005 roku)

Dorosłe psy tracą dom z wielu przyczyn. Najczęściej nie z przyczyn złego zachowania psa lecz w wyniku problemów opiekuna psa. Wielu ludzi sądzi, ze psy trafiające do schroniska są genetycznie i psychicznie gorsze. Często rasowe, dobrze wychowane i użyteczne psy trafiają do schroniska, gdyż nabywano je w nieprzemyślanym impulsie i nie chce się już za nie nadal ponosić odpowiedzialności. Inne przyczyny bezdomności dorosłych psów to: śmierć lub choroba opiekuna, zmiana pracy, nowe dziecko, przeprowadzka do miejsca gdzie nie ma możliwości utrzymywania psa, alergie.

Dorosłe psy oddawane do adopcji maja za sobą już trening posłuszeństwa i obyczajów domowych. Niektóre psy nagle wyrwane z dotychczasowego środowiska, w nieznanym i trudnym otoczeniu schroniska mogą o tym chwilowo zapomnieć – niemniej w nowym, normalnym domu szybko wróci im pamięć. Były już nauczone co znaczy „nie wolno”, wiedzą jak szanować meble, dywany, buty itp. One już żyły już w domowej społeczności, wiedzą co znaczy być częścią stada, umieją współżyć z ludźmi i w większości przypadków z innymi psami. Dorosłe psy – szczególnie te, które tego już zaznały – doceniają ludzką miłość i uwagę i wiedzą jak na nie zasłużyć. Dorosłe psy pozwalają ci spokojnie, po dniu pracy, przeczytać gazetę siedząc cicho obok. Są też chętnymi towarzyszami do spacerów na smyczy, aportowania itd. Na koniec: dorosłe psy są „znanym towarem” , łatwo ocenić ich zachowanie i temperament, a także wielkość, gdyż już nie rosną.

Czy starsze psy nie wymagają więcej kosztów na weterynarza?

Kontrola weterynaryjna i leczenie potrzebne są w każdym wieku. Zanim zaadoptujesz starszego psa otrzymasz wszelkie uwagi na temat jego zdrowia od weterynarza. Jeżeli dowiesz się, że pies ma jakieś problemy ze zdrowiem zdecydujesz czy zechcesz go adoptować i czy stać cię na finansowe zaangażowanie w leczenie.

Czy starsze psy maja jakieś „specjalne wymagania”?

Po oszacowaniu zdrowia psa przez weterynarza będziesz wiedzieć jaką kondycję pies prezentuje i czy wymaga jakiejś specjalnej troski. Jeżeli jest zdrowy jego wymagania nie są inne niż młodego psa: dobre żywienie, ruch (choć nie tak intensywny jak u młodego), regularne wizyty u weterynarza.

Jak długo dorosły pies będzie się przyzwyczajać do nowego domu?

Każdy dorosły pies ma indywidualny zestaw doświadczeń tak więc trudno przepowiedzieć jak długo będzie trwać jego dostosowanie. Dodatkowo, jeżeli pies był w schronisku jego przykre doświadczenia mogą sprawić, że będzie zdezorientowany. Wiele psów zapomina wówczas o domowych zwyczajach. Staranie, cierpliwość i kochająca wyrozumiałość sprawią, że pies zapomni o przykrych doświadczeniach a przypomni sobie to czego go nauczono. To może być kilka dni, kilka tygodni lub kilka miesięcy.

Dziesięć głównych powodów by zaadoptować dorosłego psa.

 1. Starsze psy nie załatwiają się na podłogę.
 2. Starsze psy już nie ząbkują i nie będą żuć twoich butów albo gryźć mebli w miarę jak dorastają.
 3. Starsze psy potrafią się lepiej skupić, gdyż zdążyły już złagodnieć. Dlatego też potrafią uczyć się szybciej.
 4. Starsze psy nauczyły się co oznacza słowo 'nie’. W przeciwnym wypadku nie zdążyły by się zestarzeć.
 5. Starsze psy szybciej dopasowują się do sytuacji, ponieważ zdążyły się już nauczyć jak zostać członkiem stada przez umiejętne porozumiewanie się z resztą grupy.
 6. Starsze psy potrafią odpowiedzieć uczuciem, natychmiast gdy tylko znajdą nowy, kochający dom. Potrafią być wdzięczne za drugą daną im szansę.
 7. Widzisz co bierzesz: w odróżnieniu od szczeniąt, starsze psy zdążyły już uformować swój wygląd i osobowość. Szczenięta często rozwijają się zupełnie inaczej niż sugerował ich wczesny wygląd.
 8. Starsze psy są gotowe natychmiast zostać towarzyszami życia, gotowe do pieszych, samochodowych wycieczek i do każdego innego twojego ulubionego rekreacyjnego zajęcia.
 9. Starsze psy pozostawiają ci więcej wolnego czasu gdyż są mniej wymagające niż szczenięta z którymi trzeba się bawić i ciągle nimi zajmować.
 10. Przy starszych psach wyśpisz się lepiej, gdyż są one dostosowane do trybu ludzkiego życia i nie trzeba ich w środku nocy karmić, głaskać, ani wyprowadzać (Autor:Źródło: www.amicus.malopolska.pl

 

paska

Trójłapki:

(Paskalka trafiła do  schroniska 31 grudnia 2012 r. po wypadku komunikacyjnym, w wyniku którego połamana została jej przednia i tylna łapa oraz miednica.)

 Czy trójłapki są kalekami? Nie! Przynajmniej one wcale tak nie uważają, ich pobratymcy też nie. Zwykle już w niedługim czasie po stracie łapy trójłapki uczą się sprawnie poruszać. Niektóre bywają nawet zwinniejsze od przeciętnego czworonoga!

 

Adoptując psa, bierzemy na siebie odpowiedzialność za los żywego stworzenia na następne kilkanaście lat.

Warunkiem adopcji jest podpisanie umowy adopcyjnej.

 

strony poświęcone adopcji zwierząt:

www.schroniskojozefow.pl

www.facebook.com/schroniskojozefow

www.facebook.com/kundellos

 • KONTAKT

  Stowarzyszenie Wolontariuszy Kundellos

   

 • s.o.s. gdy boi się burzy pies

 • s.o.s. gdy boi się huku pies.

 • Zostań wolontariuszem!