Wolontariat dzieci

woldzieciDZIECI W SCHRONISKU DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT

Są wokół nas miejsca, szczególnie oglądane na żywo, które budzą silne emocje.  Zachwycają, wzruszają, przerażają. I dorosłych, i dzieci. W trosce o konsekwencje nowych doświadczeń nie wolno nam zapominać o niedojrzałej dziecięcej wrażliwości.

Wizytę młodych  ludzi w schronisku dla bezdomnych zwierząt powinno poprzedzać przygotowanie.  Zarówno dzieci  jak i opiekunów.

Jeśli opiekun chciałby zabrać ze sobą młodego człowieka w wieku przedszkolnym lub szkolnym do takiego schroniska, byłoby rozsądnie, gdyby sam je wcześniej odwiedził. Natomiast dzieciakom  zdecydowanie bezpieczniej zorganizować „wirtualną wycieczkę” zanim pojadą tam osobiście. Niech oswoją się z obrazami poprzez fotografie, zanim spotkają się z bezdomnymi zwierzętami. Niech usłyszą najpierw słowa i wyobrażą sobie to, co później mogą poczuć w schronisku.
Choć pewnie są i tacy, na których takie miejsce jak schronisko dla bezdomnych zwierząt może nie zrobić żadnego wrażenia …

Musimy także pamiętać, że kontakt z wieloma psami czy kotami wiąże się z pewnym ryzykiem urazu, kontaktu z pasożytami czy innymi drobnoustrojami potencjalnie chorobotwórczymi.
Dlatego na wizytę w schronisku powinni wyrazić pisemną zgodę rodzice. Najlepiej świadomi możliwych zagrożeń.

Nie zapominajmy również, jak czują się zwierzęta oglądane z drugiej strony krat przez przechodzące mimo grupy ludzi …
Im więcej tych ludzi, tym większy niepokój sierot.

W przypadku grup ze szkół i przedszkoli polecamy uzgodnienie terminu odwiedzin z dyrekcją schroniska.

Naprawdę warto dobrze zaplanować i starannie przygotować spotkanie dzieci z mieszkańcami schroniska dla bezdomnych zwierząt. Takie wydarzenie może w przyszłości odmienić na lepsze nie jedno życie.

Wolontariusze bywają zapraszani na spotkania z przedszkolakami i uczniami szkół podstawowych. To prawdziwy zaszczyt móc odwiedzić dzieci czy młodzież zainteresowane życiem zwierząt, które nie mają domu.

 

  • KONTAKT

    Stowarzyszenie Wolontariuszy Kundellos

     

  • s.o.s. gdy boi się burzy pies

  • s.o.s. gdy boi się huku pies.

  • Zostań wolontariuszem!