gdy boi się huku pies…..

Noc sylwestrowa jest dla ludzi okazją do hucznego żegnania starego i witania nowego roku. Jednak nie wszyscy tego cieszą się z kolorowych fajerwerków na niebie. Dla wielu psów sylwester i wystrzały petard to jednak koszmar. Jak więc oszczędzić psu stresu w sylwestrowy wieczór?

Psi strach związany z sylwestrowymi wystrzałami to wbrew pozorom problem bardzo poważny. Wystrzałów boją się tylko niektóre zwierzęta, więc jeśli Twój pies nie będzie sobie nic robił z sylwestrowych fajerwerków to masz szczęście. Niestety dla wielu zwierzaków sylwestrowa noc jest koszmarem. Strach przed hukami może być ogromnym szokiem dla niektórych psów. Dlatego dbając o zdrowie i bezpieczeństwo naszego czworonoga powinniśmy jak najbardziej załagodzić jego „sylwestrowe lęki”.

Pod żadnym pozorem psa bojącego się huków nie powinno zabierać się na dwór podczas największego stężenia huków (tzn. w okolicach północy). W sylwestra ostatni spacer najlepiej odbyć wcześniej niż zwykle. Warto też pospacerować nieco dłużej, tak żeby pies nie tylko załatwił swoje potrzeby fizjologiczne ale także trochę się zmęczył. W tym okresie szczególnie zadbaj by pies miał przy obroży adresówkę z ważnym numerem telefonu. Wystraszone zwierze może w panice zerwać się ze smyczy i uciec.

Pod żadnym pozorem nie odpalaj petard ani fajerwerków w bezpośrednim pobliżu zwierzęcia. Tego typu zdarzenia mogą wystraszyć nawet psa, który do tej pory nie bał się fajerwerków. W domu należy zadbać o to, żeby wszystkie okna były szczelnie zamknięte. Dobre także zasłonić zasłony tak by intensywne światło materiałów pirotechnicznych nie docierało do naszego mieszkania.

W trakcie strzałów należy odwracać uwagę psa od wydarzeń zza okna. Pozwólmy mu na wybranie sobie bezpiecznego miejsca. Zadbajmy także o to, żeby spanikowane zwierze nie schowało się w miejscu z którego później nie będzie mogło wyjść. Dość częstym przykładem jest chowanie się psów w bębnach – takie otwory należałoby wcześniej zabezpieczyć.

Aby zagłuszyć huk fajerwerków w domu można włączyć głośną muzykę lub telewizor. Unikajmy jednak „dzikich rytmów” i wybierzmy spokojniejsze gatunki muzyczne, najlepiej spokojną balladę albo muzykę relaksacyjną. Dobrze jeśli psa czymś zajmiemy. Uwagę czworonoga możemy odwrócić poprzez zabawę połączoną z częstowaniem smakołykami. Na „zestresowanego” psa nie wolno krzyczeć, dużo do niego mów w sposób spokojny i łagodny – pies musi wiedzie, że nic strasznego się nie dzieje.

Jakimś sposobem jest także podawanie psu w okresie końca roku słabych tabletek na uspokojenie. Konieczna w tym przypadku jest wcześniejsza wizyta u lekarza weterynarii, który dobierze odpowiednią dawkę i wskaże medykamenty, które można stosować u zwierząt. Pamiętaj, że nigdy nie należy podawać psu „ludzkich” tabletek bez wcześniejszej konsultacji z weterynarzem! By kuracja lekami uspokajającymi przyniosła zamierzony skutek odpowiednie działania trzeba podjąć kilka dni przez sylwestrem.

Najważniejsze jednak jest to, żeby pies w czasie „bombardowania” nie został sam w domu. Brak bliskości człowieka może spotęgować strach czworonoga.

żródło: HAU-HAU BLOG

  • KONTAKT

    Stowarzyszenie Wolontariuszy Kundellos

     

  • s.o.s. gdy boi się burzy pies

  • s.o.s. gdy boi się huku pies.

  • Zostań wolontariuszem!