gdy zgubi się pies…..

 kolo_ratunkowe

Większość ludzi uważa, że ich pies nigdy się nie zgubi. Niestety nie wszystko można przewidzieć, dlatego poniżej kilka porad co zrobić w takiej sytuacji.
– pies często wraca w miejsce w którym widział po raz ostatni swojego właściciela, pozostań chwile w miejscu, do domu wróć trasą która chodzisz z psem na spacer, napotkane osoby spytaj, czy nie widziały Twojego pupila, poproś tez o pomoc osoby spacerujące z psami – zostaw im numer swojego telefonu
– niezwłocznie powiadom Schroniska telefonicznie, zostaw opis wyglądu, informacje, gdzie i kiedy zaginął oraz numer kontaktowy, nie warto czekać kilku dni ze zgłoszeniem tego do nas, gdyż w tym czasie Twój pupil może u nas już być, a dla większości psów zamknięcie w obcym miejscu jest dużym stresem. Warto co kilka dni dzwonić lub osobiście odwiedzić placówkę, miesięcznie do naszego. Telefony do Schronisk warto mieć na stałe zapisany w 'kontaktach’ nigdy nie wiadomo kiedy będzie przydatny.

– zadzwoń na Straż Miejską, gdyż często ludzie widzący błąkającego się psa właśnie tam to zgłaszają.
– w okolicy porozwieszaj ogłoszenia o zaginięciu psa. Na ogłoszeniach umieść :

Opis psa, płeć, znaki szczególne, jeśli ma tatuaż lub chip napisać o tym, numer telefonu , jeśli jest taka możliwość to umieścić zdjęcie. Dodatkowo ustanowienie nagrody za pomoc w odnalezieniu może podnieść skuteczność takich ogłoszeń. Ogłoszenia te umieść w okolicy gdzie psiak zaginał, w możliwie wielu lecznicach weterynaryjnych, sklepach zoologicznych , skrzynkach pocztowych, tablicach informacyjnych itp. Jeśli pies jest w trakcie leczenia, warto dopisać tą informacje do zgłoszeń.
– szukaj psa w okolicy nie tylko w dzień, ale i w nocy, gdy jest mniejszy ruch i Twój głos będzie lepiej słyszany. Psa nawołuj tak jak zwykle, będzie mu łatwiej rozpoznać głos właściciela. Na poszukiwania można tez zabrać 'zaprzyjaźnione’ czworonogi. W kieszeni nos silnie pachnące przysmaki, na wypadek gdyby pies był mocno wystraszony i nie od razu chciał podejść.

 

– powiadom sąsiadów i znajomych o zaginięciu psa i poproś o niezwłoczny telefon gdyby gdzieś go zobaczyli. Poproś o pomoc w poszukiwaniach, zostaw informacje na portalach społecznościowych
– zostaw ogłoszenia w regionalnej TV i prasie, oraz na stronach internetowych takich jak np. gumtree.
– Jeśli masz psa zachipowanego a nie rejestrowałeś go w ogólnopolskich/międzynarodowych bazach danych zrób to jak najszybciej. Dzięki temu osoba która psa znajdzie i odczyta nr chipa u weterynarza, będzie w stanie namierzyć właściciela psa – nr niezarejestrowany nic nie da… poniżej lista najpopularniejszych baz danych :

www.safe-animal.eu

www.idpet.info

www.identyfikacja.pl

www.europetnet.com

www.indexel.com.pl

PETMAXX

– pies, szczególnie gdy się czegoś wystraszy i pobiegnie na oślep może przebiec wiele km, nie ograniczaj więc poszukiwań do najbliższej okolicy. Zdarzało się że psiak wsiadł do autobusu/tramwaju i odnajdywał się na drugim końcu miasta.

źródło: http://www.schronisko.krakow.pl

  • KONTAKT

    Stowarzyszenie Wolontariuszy Kundellos

     

  • s.o.s. gdy boi się burzy pies

  • s.o.s. gdy boi się huku pies.

  • Zostań wolontariuszem!